Ev sahipliğini Mövenpick Hotel Istanbul’un Genel Müdürü Bozkurt Atabek’in yaptığı, AzzuR Restaurant’ta gerçekleştirilen geceye iş ve cemiyet dünyasından yaklaşık 130 kişi katıldı. Usta şeflerin Türkiye’de ilk kez “Yıldız Televizyon Şefleri” konsepti altında buluştuğu, yaratıcı yorumlardan klasik tatlara farklı lezzetlerin sunulduğu etkinlik saat 19:30’da düzenlenen kokteylle başladı ve geceye 20:30’da her biri ayrı bir şefin imzasını taşıyan beş farklı spesiyaliteyle devam edildi.

Gecenin kokteylinde Royal Golden Sturgeon havyar ve füme mersin balığı yer alırken, yıldız şeflerin gurme dokunuşlarıyla hazırlanan yemekte ise kıyma ve bulgur ile doldurulmuş bal kabaklı dilim dolma, sote karides, baharat kaplamalı orkinos ve Royal mersin balıklı muska böreği, sonbahar rüyası Cannelloni makarna, ağır ateşte pişirilmiş dana incik ve tatlı olarak da beyaz çikolatalı ve frambuazlı parfe sunuldu.


Gecede sahne alan Hande Ateş cazdan, soul’a, latin ezgilerinden balladlara kadar geniş repertuarı ve muhteşem sesiyle dinleyenleri hayran bırakırken kendisine piyanoda Erman Türkeli eşlik etti.

 

www.movenpick.com/istanbul